ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ

В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

Введите текст

ДЕРЖСАНЕПІДНАГЛЯД

БЕЗПЕЧНІСТЬ ХАРЧОВИХ

ПРОДУКТІВ ТА ВЕТЕРИНАРНА

МЕДИЦИНА

УПРАВЛІННЯ

ФІТОСАНІТАРНОЇ БЕЗПЕКИ

РЕЄСТРАЦІЯ С/Г ТЕХНІКИ

ЗАХИСТ СПОЖИВАЧІВ

КОНТРОЛЬ У СФЕРІ

ЦІНОУТВОРЕННЯ

УПРАВЛІННЯ

ДІЯЛЬНІСТЬ

УПРАВЛІННЯ

ПУБЛІЧНА ІНФОРМАЦІЯ

КОНТАКТИ

Новини

    Справжня біда для агрономів, радість для бджолярів -  ваточник сирійський

     Ваточник сирійський (Asclepias syriaca L.) — це багаторічна, більше 150 см заввишки, рослина класу дводольних - роду Ваточник (Asclepias L.).
Рослина походить із Північної Америки, росте повсюди і на всіх континентах світу, в тому числі і в Україні.


     Насіння може дозрівати після настання перших приморозків, зберігаючи при цьому схожість. Запилюється комахами. Коренева система стрижнева, глибока (до 100–120 см). Від вертикальної частини кореня відходить два-три яруси горизонтальних (на глибині 10-15 см) коренів, від яких упродовж вегетації відростають нові пагони. Особливо активно цей процес відбувається за пошкодження кореневої системи.
Розмножується насінням та вегетативно: за допомогою кореневої порослі, кореневищами та їхніми паростками. Надзвичайно конкурентоспроможний: у місцях масового поширення може легко витісняти інші види рослин. Дуже отруйний для тварин, як й інші види ваточників.Одна рослина ваточника сирійського може утворювати до 2-3 тис. і більше насінин. Слід пам’ятати, що культивація також може спричинювати створення великої кількості рослин внаслідок того, що підземні корені діляться на менші фрагменти і кожна з частин дає життя новій рослині. За скошуванням бур’яну вже через п’ять-шість днів спостерігається вторинне відростання, кількість пагонів на одній рослині збільшується до шести.


     Ваточник сирійський віднесено до групи злісних бур’янів, над ефективним контролем якого ламають голови аграрії і вчені. Суперстійкость бур’яну у тих речовинах, з яких раніше виробляли з нього каучук.


     Вони роблять ваточник малочутливим до дії більшості гербіцидів. Ці речовини можуть адсорбувати хімічні речовини гербіцидів, таким чином істотно знижуючи їх ефективність. А потужний восковий наліт на листках виступає додатковим захистом від гербіцидів. Таким чином, селективними препаратами його знищити практично неможливо, та й навіть гербіциди суцільної дії не впораються із цим бур’яном за один раз.
Ця багаторічна рослина вже стала стійкою до багатьох препаратів, у тому числі й до гліфосату. Найбільша проблема контролю в тому, що ваточник не транспортує необхідну кількість діючих речовин з листової поверхні до кореневої системи. Тому знищивши наземну частину ми не знищуємо бур’ян, він з часом знову відростає.
Ваточник сирійський приніс багато нових проблем не лише на полях України. Великі високі кущі сирійського ваточника (до 2 м) сильно пригнічують культурні рослини і ускладнюють збирання врожаю. Наявність у посівах ваточника сирійського навіть у незначних кількостях призводить до втрати врожаю всіх культур.


     Ваточник намагається охопити якомога більшу площу. І згодом там, де він з'являється, зникають усі культури та бур'яни. За шкідливістю для сільськогосподарських угідь на державному рівні бур'яни поділяють на карантинні та злісні. Ваточник сирійський в Україні віднесений до злісних бур'янів, але це поки що… Агрономи стурбовані поширенням цієї рослини, оскільки вона важко піддається хімічному та механічному знищенню, швидко розмножується та перетворюється, як кажуть фахівці, на серйозну загрозу для українських полів. Ваточник сирійський — бур’ян, поширення якого остерігаються агрономи всього світу, зокрема, України. Зіштовхнутись з ним означає мати додатковий клопіт на два, а то й п’ять років. В соцмережах вже точаться бої між аграріями і бджолярами стосовно цієї рослини. Ваточник — гарний медонос, деякі бджолярі висаджують цю рослину спеціально, щоб отримати гарний мед з характерним трішки «шоколадним» запахом. Але вони повинні пам’ятати, що ваточник наділений потужною всисною властивістю кореневої системи, адже у місцях масового поширення шансів вижити у інших видів рослин просто немає. Крім цього, він виснажує ґрунт на вміст поживних речовин та знижує його вологість. Особливості його дозволяють бур’яну не просто виживати в складних умовах, а й інтенсивно захоплювати усе нові території.


     Вже кілька років ваточник сирійський є одним з найлютіших ворогів кожного агронома. З’являючись на полях, ваточник вперто витісняє культури та розростається з майже неймовірною швидкістю. А оскільки ця рослина вирізняється високою посухостійкістю та морозостійкістю, а також має дуже добре розвинену, міцну та розгалужену кореневу систему, боротися з нею вкрай важко.

 

     Що ж можуть запропонувати науковці та виробники ЗЗР сільгоспвиробникам для боротьби з цим стійким та «настирливим» бур’яном?


     Звичайно, найкращим рішенням було б застосування гербіциду, який би ефективно знищував ваточник у посівах. Але сьогодні, на жаль, немає такого засобу, який би мав доведену ефективність у боротьбі саме з цим бур’яном. Дуже міцна та добре розвинена коренева система рослини успішно чинить опір дії гербіцидів, тому ЗЗР впливають лише на надземну частину ваточника, пригнічуючи його ріст та розвиток, але не знищуючи.
Бджолярам слід пам’ятати, що ваточник сирійський є інвазійним видом рослин. Інвазійні рослини трансформують цілі екосистеми та роблять їх бідними на біорізноманіття, витісняючи природні види. Частина їх є видами-трансформерами, які не просто витісняють один чи два природні конкуренти, а й своєю життєдіяльністю змінюють умови довкілля (наприклад, деякі рослини мають здатність змінювати хімічний склад ґрунту). Нові умови приваблюють інші нехарактерні види, і в результаті змінюється вся екосистема!